Portfolio projektów

Nasza planeta wymaga skoordynowanych działań na różnych polach aktywności człowieka. Każdy rok naszej działalności to harmonogram pełen zróżnicowanych projektów – od projektów miejskich i współpracy z samorządami, poprzez działania edukacyjne i naukę obywatelską , po ogólnopolskie kampanie społeczne i współpracę z biznesem.

Wybierz z menu po lewej stronie status projektu, poznaj nasze aktualne oraz zakończone (wybrane) działania i zobacz, na czym polega nasza praca.

projekt w trakcie realizacji

LIFECOOLCITY

Teledetekcja receptą na skuteczną adaptację miast do skutków zmiany klimatu

Ambicją projektu „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą miast w procesie adaptacji do zmian klimatu” (LIFECOOLCITY) jest wsparcie zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą (BZI) w 10 000 miast Unii Europejskiej, poprzez wdrożenie innowacyjnych systemów wykorzystujących GIS (systemy informacji geograficznej) i teledetekcję (zdjęcia satelitarne i lotnicze). Celem działań jest wzmocnienie zdolności adaptacyjnych miast do skutków antropogenicznej zmiany klimatu, a tym samym zbliżenie ich do wzorca inteligentnych miast przyszłości. 

W efekcie zarządcy i mieszkańcy miast otrzymają do dyspozycji cztery produkty informacyjne, zgrupowane w dwa systemy informatyczne. Pomogą one zidentyfikować największe potrzeby adaptacyjne zamieszkiwanych przez nich obszarów zurbanizowanych, stworzyć strategię zarządzania BZI w celu minimalizacji ryzyk klimatycznych i monitorować skuteczność jej wdrażania. 

System EUROPE na podstawie danych satelitarnych będzie identyfikować obszary nasilenia wyzwań środowiskowych w miastach Europy i obejmie dwa produkty:

  • „EU cities Ranking of BGI” – bezpłatny raport publikowany cyklicznie od 2025 roku do końca trwania projektu oraz po jego zakończeniu, który będzie zawierać ocenę stanu BZI w co najmniej 10 000 miast Unii Europejskiej. Dostarczy wiedzy o trendach zmian stanu BZI w miastach, pozwalając na porównanie skali występujących w nich problemów i potrzeb adaptacyjnych.
  • „BGI SAT-MONITORING Report for city” – płatny raport zawierający bardziej szczegółowe informacje o zróżnicowaniu skali problemu na obszarze konkretnego miasta. Jego zamówienie będzie możliwe już od 2025 roku. Opracowanie będzie zawierało mapy ilustrujące przestrzenną zmienność problemów środowiskowych w mieście oraz wskaże obszary o ich największym nasileniu. Zamawiany cyklicznie, dostarczy wiedzy o zmianie zasięgu i nasilenia problemów środowiskowych w obrębie miasta.

System CITY będzie działał w oparciu o informacje pozyskane z pułapu lotniczego i stanie się narzędziem do wspierania decyzji o wdrażaniu konkretnych rozwiązań NBS (ang. nature-based solutions, rozwiązania oparte na naturze) w skali danego miasta. W ramach systemu CITY będzie możliwe zamówienie dwóch odpłatnych produktów:

  • „BGI AUDIT Report for city” – raport ten pozwoli wskazać w przestrzeni miasta kluczowe obszary interwencji BZI i zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania oparte na naturze. Audyt stanu BZI wskaże również obszary cenne przyrodniczo, które należy chronić ze względu na ich korzystne przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu.
  • „BGI AIR-MONITORING Report for city” – raport ten da możliwość oceny stanu wdrożonych rozwiązań BZI i efektywności ich działań.

Pierwszym miastem, dla którego – na bazie produktów projektu – zostanie stworzona koncepcja przebudowy BZI (błękitno-zielonej infrastruktury), jest Wrocław. Dzięki pozyskanym danym lotniczym oraz opracowanym teledetekcyjnym produktom informacyjnym, przeprowadzona zostanie w pierwszej kolejności identyfikacja potrzeb miasta. Na tej podstawie wdrożone zostaną działania obejmujące przebudowę BZI, zmiany sposobu utrzymania obszarów zielonych czy ochronę miejsc szczególnie cennych pod kątem adaptacji miasta do zmian klimatu a następnie oceniona zostanie skuteczność przeprowadzonych zmian. 

W trakcie trwania projektu zostanie utworzona platforma informacyjno-edukacyjna „Life in Cool City”, umożliwiająca bezpośredni dostęp do opracowywanych produktów informacyjnych. Będzie ona stanowić bazę wiedzy na temat zagadnień związanych z wykorzystywaniem teledetekcji w adaptacji miast do zmian klimatu.  

W projekt zaangażowanych jest siedem organizacji: 

  • MGGP Aero – lider, 
  • Miasto Wrocław,  
  • Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej, 
  • Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych,
  • Ingenieurgesellschaft Prof. Dr. Sieker mbH, 
  • Centrum Badań Kosmicznych PAN,  
  • UNEP/GRID Warszawa w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.  

Działania projektowe zaplanowano na lata 2023–2029.

Lider

MGGP Aero

Partnerzy

Miasto WrocławUniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony ŚrodowiskaUNEP/GRID Warszawa w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony ŚrodowiskaUniwersytet Warszawski, Wydział Nauk EkonomicznychSiekerCentrum Badań Kosmicznych

Dofinansowanie

Dofinansowane przez Unię Europejską
Koordynator projektu:
Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024