Leśne warsztaty przyrodnicze w gminie Łuków rozpoczęły obchody Dnia Ziemi.

Warsztaty przyrodnicze połączone ze zbieraniem śmieci w lesie stały się ważnym wątkiem obchodów Dnia Ziemi dla dzieci ze szkół w gminie Łuków. 

16 kwietnia 2018 r., w poniedziałek rozpoczynający tydzień obchodów Dnia Ziemi (22 kwietnia), zespoły konkursowe ze szkół w Zalesiu i w Gręzówce w gminie Łuków, uczestniczyły w 2-godzinnych zajęciach terenowych, zaplanowanych w scenariuszu konkursu „Dzieci na Tropie Śmieci – Razem chronimy naszą przyrodę”. Następnego dnia, we wtorek 17 kwietnia, w zajęciach terenowych wziął udział trzeci uczestnik konkursu – Zespół Szkół w Dąbiu. W sumie w leśnych warsztatach uczestniczyła bliska 100tka uczniów!

Zajęcia edukacyjne połączone zostały ze zbiórką śmieci porzuconych w pobliskim lesie. Tematem części edukacyjnej były obserwacje leśnej flory i fauny oraz stanu powietrza. Uczestnicy realizowali zadania, pracując w trzech grupach, zajmując się odpowiednio: inwentaryzacją drzew, identyfikacją zwierząt po śladach i głosach, a także rejestracją temperatury, wilgotności powietrza, i badaniem jego czystości przy pomocy skali porostowej. Zespoły konkursowe prowadziły na bieżąco dokumentację prowadzonych działań, która posłuży im do przygotowania konkursowych zgłoszeń (relacji multimedialnych lub filmowych z prowadzonych obserwacji).

Uczestnikom udało się również zebrać pokaźną ilość śmieci porozrzucanych w lesie. W miejscach najbardziej narażonych na zaśmiecenie, zespoły zostawiły tabliczki własnego projektu, z hasłami propagującymi wspólną troskę o wolne od śmieci środowisko naturalne.

Zobacz galerię z warsztatów:

 

Organizator konkursu
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Pomysłodawca konkursu
VIVENGE
Patronat
Urząg Gminy Łuków